Najpierw radość z wybrania naszej Szkoły – Technikum – w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie , do reprezentacji Małopolski na Mundialu Zawodów w Lyonie. Wraz  z Zespołem Szkół Budowlanych  Nr 1 z Krakowa, w ramach współpracy edukacyjnej promowaliśmy zawód – technik pojazdów samochodowych. Mundial Zawodów w Lyonie   był też okazją do spotkania i zawarcia pierwszych znajomości z uczniami i dyrekcją francuskiej szkoły MFR Antenne CFA Le Chalet, z którą podejmiemy w najbliższym czasie  współpracę.
Wyjazd do Francji,  na Mundial nastąpił 2 lutego, a powrót 9 lutego 2016 r. Uczniami z   klasy II samochodowej i II hotelarskiej, a byli to; Sabina Porębska, Janek Kowalczewski i Sebastian Warchala, opiekowali się:  pan  Sławomir Słapek- merytorycznie i pani Dorota Dziura – głównie językowo.
Na naszym stanowisku zawodowym prezentowaliśmy diagnostykę silnika Fiata Seicento metodą OBD. Polega ona na odczycie parametrów rzeczywistych pracy silnika, odczytywaniu kodów błędów i ich kasowaniu. Uczniowie pod kierunkiem pana  Sławomira Słapka  – nauczyciela przedmiotów elektroniczno-informatycznych w naszej Szkole, prezentowali też diagnostykę alternatora przed i po naprawie. Największym zainteresowaniem uczestników Mundialu cieszył się symulator jazdy testujący umiejętności kierowców w różnych warunkach drogowych i pogodowych, który nasi uczniowie, kształcący się w zawodzie – technik pojazdów samochodowych wykorzystują na zajęciach, przygotowując sie do uzyskania prawa jazdy kategorii B. Ciekawym elementem prezentacji zawodowej było wykorzystanie interfejsów, polskiej produkcji  MPM-COM Firmy MARI, którymi   stosując własne oprogramowanie MaxiEcu można ,w zależności od rocznika i wyposażenia samochodu, diagnozować następujące moduły: silnik, automatyczną skrzynię biegów,  AirBag , ABS i inne.
        
W ramach integracji z uczniami Szkoły partnerskiej nasi uczniowie uczestniczyli w mieszanych ekipach, w konkursie – doświadczeniu zawodowym, polegającym na wymianie paska rozrządu w samochodach: Peugeot i Citroen, wymianie koła w motocyklu  oraz przy regeneracji karoserii. Pod opieką kolegów i przewodników francuskich zwiedzili całe stanowisko mechatroniczne i wystawiane przez firmy samochodowe modele.
W drugim dniu targów edukacyjnych odbyła się impreza jubileuszowa, 20 – lecie Mundialu w Lyonie. Jako zespól z dwóch szkół , w regionalnych i zawodowych strojach wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, reprezentowaliśmy tam Małopolskę, a wśród innych ekip : Francuzów, Hiszpanów, Niemców, uczniów z  Madagaskaru,  Szwecji, Kanady  także Polskę. W niektórych dniach towarzyszyli nam radni Sejmiku Wojewódzkiego – panowie: Adam Domagała i Jacek Soska.
 Po prezentacji, w ramach integracji i wspólnej zabawy, w mieszanych drużynach  rozgrywaliśmy mecze piłkarskie, w konwencji „ żywe piłkarzyki”. Udało nam się dojść do półfinału. Było w tej zabawie  wiele motywacji i radości.
Szybko minęły dni pobytu na Mundialu i podróży do Lyonu.
Był to bardzo ciekawy pod względem poznawczym i  zawodowo-dydaktycznym  wyjazd. Był on też ostatnim akcentem zakończonego programu edukacyjnego Urzędu Marszałkowskiego „ Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”, w którym uczniowie naszej Szkoły, w ciągu minionych pięciu lat,  aktywnie uczestniczyli.

 / ZS 2/
 
Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz