Informacja pedagoga szkolnego do rodziców i uczniów

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

Czas epidemii, w którym przyszło nam obecnie żyć, jest bardzo trudny. Jest w nim smutek, lęk, niepewność jutra, może czasem złość i bezradność.  Zostaliśmy rzuceni w nieznaną nam do tej pory rzeczywistość. Uczymy się jej intuicyjnie, nikt nie dał nam gotowej instrukcji,
dlatego nam wszystkim zdarza się popełniać błędy.
Zarówno my, nauczyciele, jak i Wy, Rodzice, uczniowie boimy się każdego dnia o siebie
i najbliższych, nie spotykamy się z rodzinami i przyjaciółmi, martwimy się o pracę, o naszą przyszłość. Wszystkim nam towarzyszy niepokój, który bardzo wpływa na nasze emocje.
Staramy się z całych sił, aby obecnie prowadzone, zdalne nauczanie było jak najbardziej efektywne
i przyniosło zamierzone efekty.

Wierzymy w pomyślność naszych działań! życzymy wszystkim dużo zdrowia,
wytrwałości i zrozumienia!

A oto kilka rad, związanych z odpowiednimi warunkami do nauki zdalnej w domu

1. Podczas nauki zdalnej  niezbędny jest codzienny dostęp do komputera oraz Internetu. Jeśli nie ma takiej możliwości należy zgłosić to wychowawcy. Wspólnie z wychowawcą ustalicie rozwiązanie korzystne dla obu stron.
2. W miarę możliwości potrzebny jest dostęp do drukarki. Niektórzy lepiej pracują z tekstem, niż przed ekranem komputera.
3. Potrzebne są również w domu niezbędne przybory szkolne.
4. Jeśli nie ma w domu zestawu podręczników, ćwiczeń, itp. należy skontaktować się
z wychowawcą klasy i dalej postępować wg jego wskazówek.
5. Pracuj przy biurku i krześle dostosowanym do swojego wzrostu. ¦wiatło powinno padać od lewej strony dla osoby praworęcznej lub z prawej dla leworęcznej.
6. Najlepiej pracować w pewnych, stałych godzinach, w czasie, gdy w domu panuje spokój i cisza.
7. Nauka w domu powinna odbywać się stale w tym samym miejscu, gdzie bez problemu można rozłożyć przybory do nauki, książki i zeszyty, inne potrzebne materiały.
8. Nie odrywaj się od nauki. Najefektywniej nauka przebiega w cyklach 45 minutowych, po których należy zrobić 5-10 minutową przerwę.
9. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej. W tym trudnym okresie trzeba pomyśleć
o ćwiczeniach w domu, zaangażować się do pomocy w pracach domowych, w ogrodzie, na działce itp.
10. Pomyśl też o prawidłowej,  zbilansowanej diecie, zgodnej z powszechnie przyjętą piramidą żywieniową.
11. Dla lepszego samopoczucia wskazane jest wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza tych, w których się uczycie.
12. Nauka powinna odbywać się w godzinach sprzyjających aktywności np. do południa i wczesnym popołudniem. Nie jest wskazana nauka pó¼nym wieczorem – uczcie się na bieżąco, zgodnie z planem lekcji.
13. Gdy pracujesz z użyciem komputera, korzystaj ze stron rekomendowanych przez szkołę, proponowanych przez nauczycieli. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.

W czasie trwania zdalnej nauki jestem do dyspozycji rodziców, nauczycieli oraz uczniów.
W razie potrzeby udzielę porady i konsultacji, jako wsparcie dla wszystkich zainteresowanych.
Jeśli zajdzie taka potrzeba, bardzo proszę o kontakt przez pocztę elektroniczną:  linah2@o2.pl
Halina Dudek – pedagog szkolny