Kolejny rok pandemii covid 19. Organizacyjne , dydaktyczne i wychowawcze zmaganie się uczniów, nauczycieli, dyrekcji i rodziców z  wyzwaniami związanymi z obostrzeniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu  się wirusa i nauką zdalną. Zmieniona rzeczywistość gospodarcza i społeczna, specjalne procedury egzaminacyjne, dostrzeżenie i opisanie szkód psychologicznych wśród młodzieży, podejmowanie działań zaradczych i nadzieja powrotu do  normalności.

Skład osobowy Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2020/2021

  1. Paschek Maria
  2. Marzec Monika
  3. Zemła Piotr
  4. Banach Alicja
  5. Bazela Katarzyna
  6. Bąk Halina
  7. Błachno Małgorzata
  8. Broda Marta
  9. Caban Dominika
  10. Cyra Teresa
  11. Czapla Marta
  12. Dróżdż Mariola
  13. Dudek Andrzej
  14. Dudek Halina
  15. Dulewski Adam
  16. Idzik Małgorzata
  17. Iwanow Małgorzata
  18. Jakubowska Joanna
  19. Janik Krystyna
  20. ks. Józefowski Andrzej
  21. Knap Beata
  22. Kobos Justyna
  23. Konewecka – Smok Ewelina
  24. Kopeć Witold
  25. Kowalczuk Ewa
  26. Król Edyta
  27. Krupa Michał
  28. Krupa Robert
  29. Marszałek Anna
  30. Moddelmog Karol
  31. Molęcki Krzysztof
  32. Nowak Agnieszka
  33. Oleksy Renata
  34. Pieszczyk Tomasz
  35. Piotrowska Jolanta
  36. Pitala Anna
  37. Placek Magdalena
  38. Podyma Marek
  39. Poteralska Agnieszka
  40. Ptak Paweł
  41. Pycia Marek
  42. Sierpińska Karolina
  43. Sikora Agnieszka
  44. Słapek Agnieszka
  45. Słapek Sławomir
  46. Sroka Agnieszka
  47. Szarek Jarosław
  48. Szastak Katarzyna
  49. Ślawski Jarosław
  50. Uchto – Ziebro Anna
  51. Wojtoń Anna
  52. Wołowiec Robert
  53. Wójcik Przemysław
  54. Zagórska Iwona
  55. Zazulak Anna
  56. Żak Arkadiusz
  57. Żychowicz Beata

W obsłudze administracyjnej , finansowej i bieżącej Szkoły pracowali: pp.: Dorota Byczek – Kierownik administracyjno – gospodarczy, Małgorzata Zapart- Głowna księgowa, Katarzyna Kita- Sekretarka, Agnieszka Krupa- Referent finansowy, Anna Nowak- starsza woźna, Dorota Szych- starsza woźna, Panie sprzątające : Danuta  Wilk, Jolanta Gadek, Agnieszka Kuchna,   Anna Szczęsniak, Jerzy Kuchna – Konserwator i pracownik gospodarczy. Pani Dyrektor Maria Paschek odeszła na emeryturę. Pani Dyrektor Maria Paschek za swą pracę pedagogiczną była wielokrotnie wyróżniona. Najważniejsze to: 3 razy Nagroda Małopolskiego Kuratora Oświaty; Nagroda Ministra Edukacji Narodowej; Srebrny Krzyż Zasługi; Złoty Krzyż Zasługi; Medal Komisji Edukacji Narodowej; Medal Pro Patria oraz Medal Pro Bono Poloniae.

Pełnienie obowiązków Dyrektora Szkoły rozpoczęła Pani Monika Marzec.

W 4 letnim i 5 letnim Technikum uczyło się 586 uczniów.

W Branżowej Szkole I Stopnia uczyło się 24 uczniów.

W szkołach dla młodzieży w systemie stacjonarnym uczyło się 610  uczniów.

Razem w Zespole Szkół Nr 2 w Miechowie uczyło się 6 uczniów  i  dorosłych słuchaczy Szkoły Policealnej.

Na Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe uczęszczało 28 słuchaczy.

Zatem w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II  uczyło się 634  uczniów i dorosłych słuchaczy.

W Szkole pracowało 44 nauczycieli na pełnym etacie , a 14 nauczycieli realizowało niepełny wymiar godzin .

Podsumowanie  –  2005/2006 do 2020/2021

W latach kierowania  Zespołem Szkół Nr 2 w Miechowie przez Dyrektor Marię Paschek, od  2005/2006 do 2020/2021 roku szkolnego nastąpiły bardzo liczne zmiany, zarówno w strukturze organizacyjnej jak  i w infrastrukturze materialnej Szkoły.

2005/2006 w związku z  wdrażaną reformą strukturalno – programową w kraju, w naszej Szkole rozpoczął się proces wygaszania dotychczasowych 5 letnich techników i technikum po ZSZ.  Powołaliśmy  nową formę edukacji szkolnej  ( Technikum Uzupełniające) oraz poszerzyliśmy zakres kształcenia w Szkole Policealnej o nowe zawody . Młodzież uczyła  się już w kolejnych klasach 4 letniego Technikum w dotychczasowych zawodach :   
technik mechanik, technik mechanizacji rolnictwa oraz technik  elektronik , a w ZSZ – operator maszyn i urządzeń rolniczych i mechanik pojazdów samochodowych. W kolejnych latach, w uzgodnieniu z Powiatową Radą Zatrudnienia , Wojewódzką Radą Rynku Pracy i Zarządem Powiatu wprowadzone zostały  nowe zawody, wprowadzone do kształcenia w związku z rozwojem rynku pracy  w zakresie produkcji i usług. Są to zawody : technik organizacji usług gastronomicznych ( następnie – technik żywienia i usług gastronomicznych); technik hotelarstwa; technik teleinformatyk i technik pojazdów samochodowych, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, oraz technik spedytor. W Szkole Policealnej do 2012 roku kształcili się dorośli w  zawodach technik mechanizacji rolnictwa, technik organizacji usług gastronomicznych, a w Technikum Uzupełniającym w zawodzie technik mechanik i technik  mechanizacji rolnictwa.

Rok 2012 przyniósł kolejne, istotne zmiany organizacyjne i programowe w szkołach ponadgimnazjalnych. Wygaszano technika uzupełniające i licea profilowane.

Ustawy w sprawie podstawy programowej i  kształcenia w zawodach wprowadziły nowe podstawy programowe i podział poszczególnych zawodów na 2 lub 3 kwalifikacje, kończące się egzaminami zewnętrznymi, przeprowadzanymi wg standardów i procedur Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Uczniowie Technikum mogli zdawać egzamin maturalny i egzaminy zawodowe. Pomyślnie zdane egzaminy maturalne i zawodowe ze wszystkich kwalifikacji owocowały świadectwem maturalnym
i dyplomem w zawodzie wraz z europasem w języku angielskim. Taki model obowiązuje  dotychczas, ale egzamin zawodowy stał się obowiązkowy i decyduje o ukończeniu szkoły.


Nauczanie dorosłych w  Szkole Policealnej zastąpiła nauka na  tzw. Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych, prowadzona również w systemie zaocznym i kończąca się egzaminami zewnętrznymi, tak jak  w technikum.

W pracy wychowawczej, profilaktycznej i opiekuńczej dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy , pedagog i pracownicy Szkoły kierowali się zasadami zawartymi w zewnętrznych i wewnętrznych aktach prawa oświatowego. Stałe elementy oddziaływań pedagogicznych  wynikały zawsze z  podstaw programowych,  priorytetów Państwa,   diagnozowanych potrzeb uczniów, treści i metod zawartych
w Programie wychowawczo-profilaktycznym i Programie pracy wychowawczej z Patronem Szkoły, Programie inicjatyw patriotycznych. W uznaniu pracy wszystkich nauczycieli, patriotycznej atmosfery wychowawczej Szkoły, budującej poczucie tożsamości młodych Polaków – Sztandar Szkoły został
 udekorowany odznaczeniem państwowym – medalem „ Pro Patria”.
W zakresie zmian , modernizacji i budowania infrastruktury technicznej i dydaktycznej Szkoły wykonane zostały bardzo liczne i niezbędne działania. Wraz z podejmowaniem kształcenia w nowych zawodach podejmowano wysiłki gwarantujące wyposażenie w sprzęt i pomoce dydaktyczne w  pracowniach, zgodne z podstawą programową oraz zatrudnienie kadry nauczycielskiej zgodne z wymaganymi kwalifikacjami.

Dzięki bardzo dobrej współpracy Dyrektora Szkoły z kolejnymi Zarządami Powiatu Miechowskiego wykonane zostały inwestycje Powiatu oraz liczne prace  modernizacyjne i remontowe w Szkole.   
Główne inwestycje Powiatu w tym okresie to : kotłownie gazowe w budynku szkoły i warsztatów, termomodernizacja budynku warsztatów, kompleks boisk sportowych, ogrodzenie  otwartego terenu wokół Szkoły. Do najważniejszych prac remontowych w budynkach Szkoły i warsztatów zaliczyć należy: remont wnętrza sali gimnastycznej; całościowy remont grzewczej instalacji c.o.; rozdzielenie wewnętrznej sieci elektrycznej i kanalizacyjnej; wymianę wszystkich posadzek w salach lekcyjnych i pracowniach; wymianę oświetlenia i mebli we wszystkich salach i pracowniach wraz z dostosowaniem do zadań zawodowych; wielokrotne malowanie sal i korytarzy; remont i dostosowanie sanitariatów . W budynku warsztatów szkolnych

w salach dydaktycznych wymienione zostały wszystkie posadzki asfaltowe na techniczne betonowe lub płytkowe. Wyremontowano  w zakresie niezbędnym dla funkcjonowania pracowni zajęć praktycznych sieć elektryczną, wymieniono całe  oświetlenie wewnętrzne, wymalowane zostały wszystkie sale,
pracownie i korytarz. Wyposażenie pracowni zawodowych w ciągły sposób dostosowywane było do  wymaganego przez podstawy programowe standardu wyposażenia we wprowadzonych do
oferty Szkoły nowych zawodach. Istotną role odgrywały tu też kolejne edycje realizowanych programów „ Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”.

 
Opracowanie tekstowe , dane liczbowe mają swe źródło w dokumentacji szkolnej , wydarzeniach z życia Szkoły i dostępnych foto – zbiorach szkolnych. Tekst i wybór  dostępnych zdjęć (wraz z rozwojem technologii cyfrowej zbiór zdjęć jest coraz liczniejszy) ilustrujących dydaktyczną, wychowawczą, rozwojową i opiekuńczą działalność Szkoły wykonała Maria Paschek.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie.

Pani Dyrektor Maria Paschek po 46-letniej pracy pedagogicznej w Zespole Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie żegna się z Uczniami, Nauczycielami,  Pracownikami i Rodzicami, dedykując sobie i zebranym na uroczystości  wiersz .

„Czas ….?

Czas – katalog zdarzeń,
Czas – mądrość Koheleta?
Czas – nieustępliwość w biegu,
Czas – 01.09.1975 r. do 31.08.2021 r.
Czas – pejzaże myśli, słów, uśmiechów
w Zespole Szkół Nr 2 im. JP II w Miechowie
Czas – ulotność wspomnień ….?”                                               

25.06.2021 r. MP