§ 3
1. Zespół kieruje się zasadami zawartymi w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz wskazaniami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich oraz w Międzynarodowej Konwencji o Prawach Dziecka.
2. Zespół realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku (Dz. U. 1996r. Nr 67 z pó¼niejszymi zmianami) oraz w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.
3. Celem Zespołu Szkół jest:
1) kształcenie i wychowanie uczniów oraz ich przygotowanie do dalszej edukacji w szkołach policealnych i wyższych;
2) zapewnienie uczniom niezbędnych warunków do ich rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, społecznego, duchowego i fizycznego;
3) rozwijanie u uczniów poczucia odpowiedzialności, miłości do Ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego postrzeganego w perspektywie kultury europejskiej;
4) kształcenie i wychowanie w duchu tolerancji, humanizmu i patriotyzmu, przekazywanie wiedzy o społeczeństwie, o problemach społecznych, ekonomicznych kraju i świata, o kulturze i o środowisku naturalnym.
5) przygotowanie do aktywnego udziału w życiu społecznym, obywatelskim, gospodarczym, kształcenie umiejętności budowania więzi międzyludzkich i rozwiązywania problemów.
§ 4
1. Zespół tworzy pozytywnie oddziaływujące środowisko wychowawcze i stosuje metody umożliwiające wykształcenie umiejętności kierowania własnym rozwojem, postrzegania i rozwiązywania problemów, komunikowania się i współpracy, sprawnego działania.
2. Zespół umożliwia uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej poprzez udział w kulturze i organizowanie uroczystości o charakterze patriotycznym.
3. W pracy dydaktyczno – wychowawczej Zespół:
1) rozwija samorządne formy działalności uczniów,
2) kształtuje umiejętności działania w gospodarce rynkowej,
3) kształtuje u uczniów umiejętności w zakresie posługiwania się mediami elektronicznymi oraz językami obcymi,
4) rozwija u uczniów przekonanie o konieczności poszanowania przyrody, troskę o środowisko naturalne,
5) organizuje zajęcia pozalekcyjne i stwarza warunki do udziału młodzieży w zajęciach pozaszkolnych,
6) umożliwia uczniom rozwój zainteresowań poprzez organizację wycieczek krajoznawczych, udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz imprezach kulturalnych i turniejach sportowych,
7) przygotowuje uczniów do współczesnego życia poprzez:
a) kształtowanie u nich umiejętności kluczowych, planowanie i organizowanie procesów pracy,
b) wyposażenie ich w wiedzę dotyczącą fizycznych podstaw zjawisk, najnowszych osiągnięć techniki, nowoczesnych technologii produkcji, zasad podejmowania samodzielnej działalności gospodarczej,
c) wyrabianie w procesie nauki postaw zapewniających pełną troskę o życie i zdrowie człowieka,
d) kształtowanie postaw sprzyjających aktywności prozawodowej i zawodowej,
e) zapewnienie uczniom wykształcenia niezbędnego do podjęcia dalszej nauki lub pracy.
4. Wychowanie na wszystkich etapach edukacji szkolnej i we wszystkich obszarach działania Zespołu jest nierozerwalnie związane z kształceniem i realizowane na wszystkich zajęciach edukacyjnych, prowadzone jest we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
§ 5
1. Zespół zapewnia uczniom opiekę z uwzględnieniem przepisów b h p.
2. Zespół rozpoznaje potrzeby wychowawcze i warunki życia uczniów w celu zapewnienia im pomocy i rozwoju.
3. Uczniom wymagającym wsparcia materialnego zapewnia pomoc organizacyjną i prawną w ubieganiu się o:
1) stypendia i zasiłki losowe,
2) bezpłatne posiłki,
3) zwolnienie z opłat ubezpieczeniowych,
4) pomoc w zakupie podręczników i przyborów szkolnych,
5) opiekę poradni psychologiczno – pedagogicznej i kuratora sądowego.
4. Zespół sprawuje opiekę nad uczniami podczas zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych, zajęć organizowanych poza terenem Zespołu.
5. Zespół realizuje program profilaktyki poprzez:
1) wspieranie działań wychowawczych nauczycieli i rodziców – indywidualne doradztwo pedagogiczne,
2) pomoc w rozwiązywaniu trudnych problemów ucznia poprzez spotkania indywidualne z psychologiem,
3) współpracę z instytucjami wspomagającymi pracę szkoły,
4) zapewnianie uczniom bezpieczeństwa w szkole i poza nią,
5) ograniczenie liczby wagarów,
6) przeciwstawianie się przejawom wandalizmu i przemocy,
7) wskazywanie uczniom wartościowych sposobów spędzania wolnego czasu – rozwijanie zainteresowań,
8) uświadamianie uczniom ewentualnych skutków uzależnień, przynależności do grup nieformalnych, sekt.
9) udział w zajęciach pozalekcyjnych wynikających z projektów
i programów profilaktycznych.
6. Zespół realizując zadania dydaktyczno – wychowawcze uczestniczy w projektach edukacyjnych, ogólnopolskich i europejskich, w których uwzględnia się poziom rozwoju psychofizycznego ucznia i jego sytuację materialną i rodzinną oraz potrzeby środowiska
§ 6
1. Zadania nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć obowiązkowych w Zespole:
1) każdy nauczyciel musi systematycznie kontrolować miejsce, w którym prowadzi zajęcia;
2) w pracowniach o większym ryzyku nauczyciel prowadzi zajęcia zgodnie z regulaminem danej pracowni, uwzględniając szczegółowe przepisy bhp, stosownie do typu pracowni;
3) nauczyciel zapoznaje uczniów z regulaminem danej pracowni każdorazowo, na początku roku szkolnego;
4) podczas ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego nauczyciel zobowiązany jest dostosować wymagania i formę zajęć do możliwości fizycznych ucznia (podczas ćwiczeń na przyrządach zapewnia uczniom asekurację).
§ 7
1. Zasady organizacyjno – porządkowe pełnienia dyżurów nauczycielskich w Zespole:
1) harmonogram dyżurów nauczycieli ustala wicedyrektor Zespołu,
2) opracowany harmonogram dyżurów zatwierdza dyrektor Zespołu,
3) harmonogram wywieszony jest na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim i na korytarzu szkolnym,
4) nauczyciel dyżurny pełni dyżur zgodnie z harmonogramem, rozpoczynając dyżur 15 minut przed zajęciami, w czasie przerw międzylekcyjnych i kończąc 15 minut po zajęciach,
5) nauczyciel jest zobowiązany do pełnienia dyżurów rzetelnie w sposób aktywny i ciągły, odpowiada za ład, porządek, dyscyplinę, bezpieczeństwo uczniów.
2. Zespół jest chroniony systemem alarmowym w pracowniach i monitoringiem wizyjnym.
§ 8
1. Zasady sprawowania opieki nad uczniami podczas zajęć poza terenem Zespołu (podczas wycieczek, biwaków, ognisk oraz innych imprez):
1) za bezpieczeństwo uczniów podczas zajęć pozalekcyjnych odpowiada osoba prowadząca te zajęcia,
2) podczas wycieczek w obrębie miasta, bez korzystania z publicznych środków lokomocji, jeden opiekun sprawuje nadzór nad grupą nie większą niż 30 osób,
3) podczas wycieczki rowerowej jeden opiekun odpowiada za grupę uczniów nie przekraczającą 15 osób,
4) przed udaniem się na wycieczkę, zawody sportowe (z wyjątkiem wycieczki lokalnej w granicach miasta) kierownik wycieczki, opiekun uzyskuje pisemnie wyrażoną zgodę rodziców uczniów na wyjazd, zgodnie z obowiązującymi przepisami
5) przed wyjazdem na wycieczkę lub inne pozaszkolne imprezy (wyjazd do muzeum, do teatru, na wystawę, rajd, zawody sportowe) kierownik wycieczki, opiekun grupy wypełnia kartę wycieczki,
6) podczas wycieczki do lasu opiekun zobowiązany jest do przestrzegania zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
7) kierownik wycieczki nie może dopuścić do samowolnego odłączenia się uczniów od grupy aby uniknąć zagubienia się uczestników,
8) imprezy połączone z korzystaniem z kąpieli wodnej odbywają się wyłącznie w kąpieliskach strzeżonych, zapewniających ratownika, w grupach do 15 osób,
9) kierownikiem wycieczki lub imprezy może być każdy nauczyciel lub pracownik pedagogiczny Zespołu, z odpowiednimi uprawnieniami.
§ 9
Określone w § 3 – 8 cele i zadania dydaktyczno – wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone w ramach zajęć obowiązkowych oraz działalności pozalekcyjnej Zespołu realizuje się we współdziałaniu z Kuratorium Oświaty w Krakowie, z lokalnym samorządem, zakładami pracy, organizacjami młodzieżowymi, rodzicami uczniów, sponsorami i innymi instytucjami.
§ 10
Szczegółowe warunki i sposoby oceniania wewnątrzszkolnego
1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach i realizowanych w szkole programów nauczania uwzględniających tę podstawę.
2. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych; ustalanie kryteriów oceniania zachowania;
2) ocenianie bieżące i ustalanie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych zachowania, według skali i w formach, o których mowa w ust. 13, 14, 37 i 39;
3) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych;
4) ustalanie rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali, o której mowa w odrębnych przepisach;
5) ustalanie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
6) ustalanie sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce.
3. Podstawowym celem oceniania wewnątrzszkolnego jest pomoc uczniowi w rozpoznaniu jego uzdolnień i stymulowanie jego rozwoju intelektualnego.
4. Na początku roku szkolnego zespół przedmiotów ogólnokształcących i zespół przedmiotów zawodowych określają formy i liczbę sprawdzianów pozwalających rozpoznać przez nauczycieli poziom i postępy w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych.
5. Nauczyciele na początku roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców o:
1) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych (semestralnych) i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;
2) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
3) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
6. Wychowawca na początku roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania a także o trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
7. Na prośbę ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów), sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana uczniowi lub jego rodzicom.
8. Nauczyciel jest zobowiązany, na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne, o których mowa w pkt. l, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.
9. Uczeń (słuchacz), który w wyniku klasyfikacji uzyskał jedną roczną (semestralną) ocenę niedostateczną, może zdawać egzamin poprawkowy. Sposób i tryb przeprowadzania egzaminów poprawkowych określają odrębne przepisy.
10. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwia lub utrudnia kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej Szkoła, w miarę możliwości, stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków.
11. W wyjątkowych przypadkach Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch zajęć edukacyjnych.
12. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora Szkoły. W skład komisji wchodzą:
1) Dyrektor Szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej Szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji,
2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – jako egzaminujący,
3) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji.
13. Nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne ustalają oceny bieżące oraz śródroczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych według następującej skali:
1) stopień celujący, zapisywany jako „cel." lub 6;
2) stopień bardzo dobry, zapisywany jako „bdb." lub 5
3) stopień dobry, zapisywany jako „db," lub 4
4) stopień dostateczny, zapisywany jako „dst." lub 3
5) stopień dopuszczający, zapisywany jako „dop." lub 2
6) stopień niedostateczny, zapisywany jako „ndst." lub l
14. Oceny bieżące i oceny klasyfikacyjne śródroczne ustala się w stopniach według skali jak w pkt. l z możliwością rozszerzenia ich przez dodanie znaków "+" i"-".
15. Ocenianie bieżące z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych odbywa się w następujących formach:
1) wypowied¼ ustna będąca odpowiedzią na pytanie nauczyciela, prezentacją rozwiązania zadania lub wykonaniem innego polecenia;
2) wypowied¼ ustna będąca prezentacją lub odczytaniem obszerniejszego materiału przygotowanego przez ucznia na zadany temat:
3) pisemna praca domowa;
4) pisemna praca kontrolna sprawdzająca wiedzę i umiejętności nabyte na ostatnich trzech zajęciach;
5) pisemna praca kontrolna sprawdzająca wiedzę i umiejętności nabyte na zajęciach obejmujących cały dział programowy lub kilka działów;
6) pisemna praca kontrolna w formie próbnego zadania egzaminacyjnego;
7) ćwiczenie praktyczne polegające na wykonaniu zadania według podanej instrukcji lub według własnej metody postępowania;
8) ćwiczenie praktyczne polegające na wykonaniu zadania według podanej instrukcji i prezentacji jego wyników w formie ustnej lub pisemnej;
9) ćwiczenie praktyczne polegające na zaprojektowaniu metody postępowania, wykonaniu zadania i zaprezentowaniu jego wyników w formie ustnej lub pisemnej;
10) praca projektowa zlecona do wykonania samodzielnie lub w zespole.
16. Oceny bieżące wyrażone stopniami szkolnymi, o których mowa w ust. l nauczyciele wpisują do dziennika lekcyjnego , używając skrótu lub oznaczenia cyfrowego,
17. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów).
18. Nie stawia się więcej niż jednej oceny za jeden sprawdzian, odpowied¼ ustną czy inną formę sprawdzenia umiejętności i wiedzy.
19. Na trzy tygodnie przez klasyfikacją śródroczną i roczną nie przeprowadza się pisemnych prac kontrolnych obejmujących więcej niż trzy tematy lekcyjne,
20. Klasyfikowanie śródroczne uczniów przeprowadza się jeden raz w roku, przeważnie w ostatnim tygodniu poprzedzającym zimową przerwę w zajęciach edukacyjnych. Klasyfikowanie roczne przeprowadza się w ostatnim tygodniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym.
21. Uczeń (słuchacz) może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny śródrocznej lub rocznej (semestralnej).
22. Na wniosek ucznia niesklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) Rada Pedagogiczna po wnikliwej analizie indywidualnej sytuacji ucznia może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny. Szczegółowa argumentacja uzasadniająca zgodę Rady Pedagogicznej na egzamin klasyfikacyjny winna znale¼ć się w zapisach protokołu z posiedzenia rady.
23. Egzamin klasyfikacyjny składa się z części pisemnej oraz ustnej. Część pisemna egzaminów z języka polskiego i matematyki powinna trwać 90 minut, a w odniesieniu do innych przedmiotów czas jej określą zespoły przedmiotowe.
24. Czas na przygotowanie ucznia do odpowiedzi ustnej nie może być krótszy niż 20 minut.
25. Pytania egzaminacyjne powinny być tak skonstruowane, by uczeń miał możliwość w ciągu 15-20 min. odpowiedzieć na nie wyczerpująco.
26. Termin egzaminu klasyfikacyjnego ustala Dyrektor Szkoły w porozumieniu z uczniem i jego rodzicami.
27. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza nauczyciel właściwego przedmiotu w obecności wskazanego przez Dyrektora Szkoły nauczyciela tego samego lub pokrewnego przedmiotu.
28. Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie słuchaczy w szkole dla dorosłych:
1) podstawą oceniania i klasyfikowania słuchacza w szkole dla dorosłych prowadzonej w formie zaocznej są egzaminy semestralne przeprowadzane z poszczególnych zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania,
2) do egzaminu semestralnego dopuszcza się słuchacza, który uczęszczał na obowiązkowe konsultacje oraz uzyskał z wymaganych ćwiczeń i prac kontrolnych oceny uznane za pozytywne zgodnie z wewnątrzszkolnym systemem oceniania,
3) w szkole policealnej słuchacz zdaje w każdym semestrze egzaminy semestralne w formie pisemnej z dwóch przedmiotów zawodowych podstawowych dla danego zawodu, zgodnie z planem nauczania; wyboru przedmiotów dokonuje Rada Pedagogiczna,
4) egzaminy z pozostałych przedmiotów zgodnie z planem nauczania, z zastrzeżeniem w ust. 3 mają formę ustną,
5) do egzaminu semestralnego może być również dopuszczony słuchacz, który nie uczęszczał z przyczyn usprawiedliwionych na obowiązkowe konsultacje, jeżeli z wymaganych ćwiczeń i prac kontrolnych uzyskał oceny co najmniej dopuszczające,
6) słuchacz, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminów semestralnych w wyznaczonym terminie, zdaje te egzaminy w terminie dodatkowym, wyznaczonym przez Dyrektora Szkoły,
7) termin dodatkowy, o którym mowa w ust. 4, powinien być wyznaczony po zakończeniu semestru jesiennego nie pó¼niej niż do końca lutego lub po zakończeniu semestru wiosennego nie pó¼niej niż do dnia 15 września,
8) słuchacz szkoły dla dorosłych może zdawać egzamin poprawkowy w przypadku uzyskania klasyfikacyjnej oceny niedostatecznej z jednych zajęć edukacyjnych,
9) egzaminy poprawkowe mogą być przeprowadzane po każdym semestrze,
10) egzamin poprawkowy przeprowadza nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne po zakończeniu semestru jesiennego w terminie do końca lutego lub po zakończeniu semestru wiosennego w terminie do dnia 15 września,
11) egzamin poprawkowy nie dotyczy zajęć edukacyjnych, z których słuchaczowi wyznaczono w myśl ust. 6 dodatkowy termin egzaminu, oraz zajęć, z których przystępuje on do egzaminu klasyfikacyjnego.
29. Oceny dzielą się na:
1) bieżące, określające poziom wiadomości lub umiejętności ucznia ze zrealizowanej części programu nauczania,
2) śródroczne i roczne, określające poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania. Ocena klasyfikacyjna nie jest średnią arytmetyczną ocen bieżących.
30. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tego przedmiotu.
31. Uczeń może ubiegać się o ustalenie wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli:
1) nie miał porównywalnej z innymi uczniami możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć z powodu usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach przekraczającej 30% wymiaru godzin;
2) nie miał porównywalnej z innymi uczniami możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć z przyczyn leżących po stronie szkoły, takich jak: uzyskał niską liczbę ocen bieżących (mniej niż trzy), ocenianie bieżące jego osiągnięć edukacyjnych odbywało się w formach nieprzyjętych w szkole, ocenianie bieżące jego osiągnięć edukacyjnych odbywało się tylko w jednej formie spośród kilku wskazanych przez nauczyciela na początku roku szkolnego;
3) jego oceny bieżące oraz stosunek do obowiązków szkolnych w drugiej połowie roku szkolnego wskazują na wyra¼ny postęp;
4) ponadto:
a) nie opuszcza bez uzasadnionej przyczyny zajęć lekcyjnych;
b) usprawiedliwia nieobecności;
c) nie unika pisemnych prac kontrolnych;
d) wykazuje zainteresowanie zajęciami edukacyjnymi i na miarę swoich możliwości bierze w nich aktywny udział;
e) wykonuje prace domowe;
f) prowadzi zeszyt przedmiotowy;
g) zna wymagania nauczyciela na ocenę, którą chce uzyskać.
32. Uczeń, o którym mowa w ust. 31 zgłasza nauczycielowi (wychowawcy) prośbę wraz z uzasadnieniem o ustalenie oceny wyższej niż przewidywana w ciągu 3 dni od uzyskania informacji o przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub zachowania.
33. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Dyrektor Szkoły powołuje komisję, która:
1) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych -przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych;
2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania, zwykłą większością głosów;
3) w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
34. Termin sprawdzianu, o którym mowa w ust. 33 pkt. 1 ustala Dyrektor Szkoły w porozumieniu z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
35. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych. Ocena zachowania powinna uwzględniać w szczególności:
1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
2) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;
3) dbałość o honor i tradycje szkoły;
4) dbałość o piękno mowy ojczystej;
5) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
6) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;
7) okazywanie szacunku innym osobom.
36. Ocena zachowania nie ma mieć wpływu na oceny z zajęć edukacyjnych, promocję lub ukończenie szkoły.
37. Ocenę zachowania śródroczną i końcoworoczną ustala się według następującej skali:
-
OCENA
SKRóT LITEROWY
wzorowe
bardzo dobre
dobre
poprawne
nieodpowiednie
naganne
wz
bdb
db
popr
ndp
ng
38. Ustala się następujące zasady oceny zachowania:
Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:
Spełnia wszystkie wymagania stawiane na ocenę bardzo dobrą, a ponadto:
1) Wypełnia wszystkie postanowienia regulaminu szkolnego, jest wzorem dla innych;
2) Jest koleżeński i życzliwy wobec innych; z własnej inicjatywy pomaga kolegom np:w nauce, uzupełnianiu zaległości;
3) Jest zawsze wzorowo przygotowany do zajęć, ma usprawiedliwione wszystkie nieobecności na zajęciach szkolnych;
4) Reprezentuje Szkołę poprzez aktywny udział w olimpiadach, konkursach, zawodach, projektach, akcjach;
5) Jest inicjatorem działań na rzecz, Szkoły, klasy, środowiska;
6) Wyróżnia się troską o mienie Szkoły, klasy, kolegów;
Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
1) Spełnia wszystkie wymagania stawiane na ocenę dobrą, a ponadto:
2) Chętnie bierze udział w pracach na rzecz klasy, Szkoły i środowiska, bardzo dobrze wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków;
3) Prezentuje wysoki poziom kultury osobistej;
4) Jest koleżeński i życzliwy wobec innych, chętnie pomaga innym;
5) Systematycznie usprawiedliwia nieobecności (dopuszcza się do 10 godzin rocznie bez usprawiedliwienia);
Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
1) Przestrzega regulaminu szkolnego;
2) Bierze udział w życiu klasy i Szkoły, wywiązuje się z powierzonych obowiązków;
3) Systematycznie uczęszcza na zajęcia szkolne, bez przyczyny nie spó¼nia się na lekcje, stara się być zawsze do nich przygotowany;
4) W ustalonym przez wychowawcę terminie usprawiedliwia nieobecności (dopuszcza się do 20 godzin rocznie bez usprawiedliwienia);
5) Nie ma uwag dotyczących niewłaściwego zachowania, troszczy się o mienie szkolne, społeczne i kolegów, dba o porządek otoczenia;
6) Dba o kulturę słowa, stosuje formy grzecznościowe wobec dorosłych i kolegów, nie używa wulgarnego słownictwa;
7) Jest kulturalny, swoim zachowaniem stara się nie utrudniać pracy kolegom
i pracownikom Szkoły;
8) Jest koleżeński i życzliwy dla innych, szanuje ludzi starszych i niepełnosprawnych;
9) Dba o swój estetyczny wygląd:
– przestrzega zasad higieny osobistej;
– do Szkoły ubiera się schludnie i skromnie, zgodnie z regulaminem;
– na uroczystości szkolne przychodzi w stroju galowym;
10) Dba o zdrowie swoje i innych, nie pali papierosów, nie zażywa środków psychoaktywnych;
11) Jest tolerancyjny wobec innych kultur, religii, narodowości;
12) Przestrzega zasad bezpieczeństwa w Szkole i poza nią;
Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:
1) Na ogół spełnia obowiązki wynikające z regulaminu Szkoły (zdarzają mu się drobne uchybienia);
2) Systematycznie uczęszcza na zajęcia szkolne (dopuszcza się do 40 godzin rocznie bez usprawiedliwienia);
3) Na miarę swoich możliwości przygotowuje się do lekcji;
4) Nie unika uczestnictwa w życiu Szkoły i klasy, na ogół wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków;
5) Poprawnie zachowuje się w stosunku do pracowników Szkoły i kolegów;
6) Przestrzega zasad higieny osobistej, nie ulega nałogom;
7) Przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się w szkole i poza nią;
8) Szanuje mienie szkolne, społeczne i prywatne;
9) Nie znęca się fizycznie ani psychicznie nad innymi, stara się unikać kłótni i konfliktów
10) Wykazuje chęć współpracy z wychowawcą, pedagogiem lub psychologiem, pozytywnie reaguje na uwagi pracowników szkoły;
11) Stara się poprawić swoje zachowanie (widać postępy w pracy nad sobą);
12) Stara się być tolerancyjny wobec innych kultur, narodowości i religii;
Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:
-
Często łamie zasady regulaminu szkolnego;
-
Lekceważy obowiązki szkolne (nie wykonuje poleceń nauczycieli, często jest nieprzygotowany do lekcji, swoim zachowaniem utrudnia prowadzenie zajęć);
-
Często spó¼nia się na lekcje, nieobecności usprawiedliwia niesystematycznie (ocenę tę ustala się, gdy uczeń posiada powyżej 40 godzin rocznie bez usprawiedliwienia);
-
Nie bierze udziału w życiu Szkoły i klasy;
-
Ma liczne uwagi o nieodpowiednim zachowaniu;
-
Nie stosuje się do zaleceń dotyczących stroju i wyglądu;
-
Nie wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków, lub wykonuje je niedbale;
-
Nie szanuje cudzej własności, niszczy mienie Szkoły, klasy i kolegów;
-
Nie przestrzega zasad kulturalnego zachowania się, używa wulgarnych słów;
-
Swoim zachowaniem stwarza zagrożenie dla siebie i innych, samowolnie opuszcza teren Szkoły lub oddala się od grupy;
-
Bierze udział w bójkach, kłamie, oszukuje;
-
Ulega nałogom;
Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który:
-
Nie wykazuje poprawy pomimo podejmowanych przez Szkołę środków zaradczych;
-
Nie przestrzega zasad regulaminu szkolnego, nie wywiązuje się z obowiązków ucznia;
-
Swoim zachowaniem uniemożliwia prowadzenie lekcji, daje zły przykład rówieśnikom, wpływa na nich demoralizująco, zagraża bezpieczeństwu własnemu i innych;
-
Prowokuje bójki, często bierze w nich udział, dopuszcza się kradzieży;
-
Znęca się psychicznie i fizycznie nad słabszymi;
-
Rozmyślnie niszczy mienie szkolne lub prywatne;
-
Wobec otoczenia jest arogancki, agresywny i wulgarny;
-
Ulega nałogom;
-
Wagaruje, bardzo często spó¼nia się na zajęcia, nie usprawiedliwia nieobecności;
Wychowawca wraz z zespołem klasowym może zdecydować o podwyższeniu uczniowi oceny zachowania za osiągnięcia, sukcesy i dokonania nieuwzględnione w podanych powyżej zasadach oceniania. Uzasadnienie przedstawia Radzie Pedagogicznej Szkoły.
-
Ocenę zachowania ucznia ustala wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli (uwzględniając uwagi o uczniu w dzienniku lekcyjnym), uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia. Ustalona przez wychowawcę ocena jest ostateczna z zastrzeżeniem § 17 rozdz. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 07.09.2004 r. poz. 2046 (Dz. U. 199 po 13.09.2004 r.) i podlega zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną Zespołu.
1) Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu ucznia, który po raz drugi w cyklu kształcenia otrzymał ocenę naganną zachowania
2) Rada Pedagogiczna podejmuje uchwałę o niepromowaniu ucznia, który po raz trzeci w cyklu kształcenia otrzymał naganną ocenę zachowania
40. Szkoła stosuje następujące zasady i sposoby informowania rodziców o trudnościach i postępach ucznia:
1) informacje o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu oraz bieżących ocenach osiągnięć edukacyjnych uczniów nauczyciele i wychowawcy przekazują rodzicom w następujących formach:
a) wpis do dzienniczka ucznia w celu przedstawienia rodzicom do podpisu;
b) wykaz ocen z poszczególnych przedmiotów sporządzany przez wychowawcę i przekazywany rodzicom podczas spotkań informacyjnych;
c) wykaz ocen z poszczególnych przedmiotów sporządzany przez wychowawcę i w razie potrzeby przekazywany rodzicom za pośrednictwem ucznia;
d) ustnie – podczas indywidualnie uzgodnionego spotkania wychowawcy lub nauczyciela z rodzicami ucznia;
e) telefonicznie – w przypadku nieobecności rodziców na spotkaniu z wychowawcą;
f) listem poleconym – w przypadku nieobecności rodziców na spotkaniu z wychowawcą, gdy niemożliwy jest bezpośredni telefoniczny kontakt wychowawcy z rodzicami.
2) Fakt przekazania informacji rodzicom nauczyciel dokumentuje w następujący sposób:
a) w przypadkach, o których mowa w pkt 1. b), d) i e) – stosowna adnotacja w dzienniku lekcyjnym oraz notatka służbowa z rozmowy telefonicznej w dokumentacji wychowawcy klasy;
b) w przypadku, o którym mowa w pkt. l c) – pisemna, zwrotna informacja od rodziców o przyjęciu informacji;
c) w przypadku, o którym mowa, w pkt. l. f) – dowód nadania listu.
3) Nie pó¼niej niż na dziesięć dni przez rocznym klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym Rady Pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy są zobowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania w formach określonych w ust. 40 pkt. l i 2.
4) W uzasadnionych przypadkach wychowawca przekazuje rodzicom informację o przewidywanych ocenach rocznych w formach wymienionych w ust. 40 pkt.1 d), e), f). Sposób dokumentowania przekazania informacji określony w pkt. 2 stosuje się odpowiednio.
41. Uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania uzyskał oceny klasyfikacyjne roczne wyższe od niedostatecznej.
42. Uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania uzyskał oceny klasyfikacyjne roczne wyższe od niedostatecznej, z uwzględnieniem ust. 39 pkt.1 i 2
43. W wyjątkowych przypadkach Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
44. Zgoda, o której mowa w ust. 43 może zostać wyrażona
w następujących przypadkach:
a) uczeń opuścił dużą ilość zajęć dydaktycznych z powodu długotrwałej hospitalizacji, pobytu w sanatorium lub ciągłego leczenia w domu;
b) trudnej sytuacji losowej lub rodzinnej.
45. Uczeń kończy Szkołę, jeżeli na zakończenie klasy programowo najwyższej (semestru programowo najwyższego) uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.
46. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązujących zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz wzorową ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne lub świadectwo ukończenia Szkoły z wyróżnieniem.
47. W szkole policealnej słuchacz jest promowany po każdym semestrze.
§11
Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni Zespołu
1. Zespół zatrudnia nauczycieli, pedagoga i pracowników obsługi w liczbie odpowiadającej potrzebom realizacji zadań statutowych
2. Zespół zatrudnia nauczycieli przedmiotów obowiązkowych posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych.
3. Nauczyciel prowadzi pracę dydaktyczną, wychowawczą, opiekuńczą i jest odpowiedzialny za jakość pracy, przestrzeganie praw ucznia oraz bezpieczeństwo powierzonych jego opiece uczniów.
4. Nauczyciel jest odpowiedzialny za powierzoną mu grupę uczniów podczas udziału w zajęciach poza Zespołem i wycieczkach, przez cały czas trwania.
5. Do obowiązków nauczycieli należy w szczególności:
1) realizowanie obowiązującego w Zespole zestawu programów nauczania oraz programu wychowawczego i programu profilaktyki,
2) wspieranie rozwoju psychofizycznego uczniów, ich zdolności i zainteresowań,
3) doskonalenie własnych umiejętności dydaktycznych i podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
4) systematyczne i obiektywne ocenianie pracy uczniów,
5) prawidłowe wykorzystywanie pomocy dydaktycznych i sprzętu szkolnego,
6) organizowanie i wspieranie samodzielnej pracy ucznia oraz systematyczne jej kontrolowanie,
7) udzielanie pomocy uczniom w eliminowaniu niepowodzeń szkolnych,
8) reagowanie na każde dostrzeżone zło oraz informowanie wychowawców o zaistniałych sytuacjach,
9) poznawanie i rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów,
10) utrzymywanie kontaktu z rodzicami i wychowawcami klasowymi,
11) systematyczne prowadzenie dokumentacji nauczania,
12) czynny udział w pracy Rady Pedagogicznej, realizowanie jej postanowień i uchwał,
13) współpraca z rodzicami i środowiskiem,
14) opracowanie programu prowadzonych przez siebie zajęć oraz przedmiotowego systemu oceniania,
15) zapoznanie uczniów i rodziców z zasadami oceniania, określonymi w wewnątrzszkolnym i przedmiotowym systemie oceniania
6. Do zadań nauczyciela wychowawcy należy w szczególności:
1) poznawanie osobowości ucznia, jego zdolności i zainteresowań,
2) poznawanie warunków życia uczniów i stanu ich zdrowia,
3) otaczanie indywidualną opieką wychowawczą każdego ucznia, <
4) utrzymywanie stałego i systematycznego kontaktu z rodzicami uczniów, udzielanie im informacji, porad, wskazówek ułatwiających rozwiązywanie problemów uczniów i szkoły,
5) planowanie i organizowanie wspólnie z uczniami i ich rodzicami, różnych form życia zespołowego, które rozwijają i integrują zespół,
6) współdziałanie z nauczycielami uczącymi w jego oddziale, uzgadnianie z nimi i koordynowanie działań wychowawczych,
7) współpraca z pedagogiem i psychologiem szkolnym, z poradnią psychologiczno – pedagogiczną,
8) kontrolowanie realizacji obowiązku szkolnego przez wychowanków, w szczególności w zakresie regularnego uczęszczania na zajęcia lekcyjne,
9) pomaganie w organizacji „życia kulturalnego” w szkole i klasie oraz własny w nim udział,
10) dokonywanie oceny wyników nauczania i pracy wychowawczej klasy oraz przekładanie sprawozdania z postępów dydaktyczno – wychowawczych na posiedzeniach Rady Pedagogicznej,
11) systematyczne prowadzenie dokumentacji działalności dydaktycznej i wychowawczej.
7. Wychowawca ma prawo korzystać z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony Dyrekcji Zespołu oraz placówek i instytucji oświatowych i naukowych.
§12
Zasady współpracy wychowawczej z Rodzicami:
1. Rodzice odgrywają najważniejszą rolę w wychowaniu dziecka,
2. Zespół tworzy warunki do dobrej współpracy z rodzicami w realizacji zadań szkoły,
3. Rodzice w porozumieniu z Radą Pedagogiczną uchwalają Program Wychowawczy i Program Profilaktyki,
1) w przypadku braku porozumienia rodziców z Radą Pedagogiczną decyzję podejmuje Dyrektor Zespołu
4. Rodzice ustalają wspólnie z wychowawcą plan wychowawczy dla klasy i pomagają w jego realizacji (wycieczki, prelekcje, spotkania, wieczorki, uroczystości klasowe i szkolne),
5. Rodzice uczestniczą w życiu Szkoły poprzez aktywny udział w pracach, poprzez swych przedstawicieli w Radzie Rodziców,
6. Rodzice współpracują z wychowawcami, Dyrekcją Szkoły, Zespołem do spraw młodzieży wymagającej specjalnej troski, w zakresie zapobiegania niepowodzeniom szkolnym, uzależnieniom i podczas rozwiązywania różnych problemów wychowawczych i materialnych,
7. Rodzice angażują się w prace na rzecz Szkoły (wykonują konkretne prace po uzgodnieniu z wychowawcą, Dyrekcją Szkoły),
8. Rodzice opiniują plan finansowy Zespołu na każdy rok budżetowy.
§13
Zasady i warunki rekrutacji oraz przyjmowania uczniów do klas pierwszych
Rekrutacja do klas pierwszych Zespołu odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami określającymi warunki i tryb przyjmowania uczniów do szkól publicznych.
1. Kandydaci do klas pierwszych składają dokumenty w sekretariacie Szkoły w terminach ustalonych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty
2. Wymaganymi dokumentami są:
1) do Liceum Profilowanego i Technikum:
a) podanie z zaznaczeniem typu wybranej szkoły, profilu lub zawodu, języków obcych nauczanych w gimnazjum i wybranych do kontynuacji lub nauki od podstaw,
b) dwie fotografie,
c) karta zdrowia i szczepień,
d) kopia, a następnie oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum, dostarczone po jego otrzymaniu we właściwym terminie,
e) kopia, następnie oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego, dostarczone po jego otrzymaniu we właściwym terminie,
f) zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kształcenia w zawodzie
g) orzeczenie kwalifikacyjne publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, w przypadku kandydatów z wadami słuchu, wzroku , narządów ruchu i innymi schorzeniami,
2) do Zasadniczej Szkoły Zawodowej:
a) tak jak w punkcie l) i ponadto obowiązująca pracowników młodocianych umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawarta z zakładem pracy,
3) do Szkoły Policealnej:
a) podanie,
b) świadectwo ukończenia szkoły programowo niższej lub świadectwo dojrzałości,
c) dwie fotografie,
d) zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kształcenia w zawodzie
e) orzeczenie kwalifikacyjne publicznej poradni psychologiczno -pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, w przypadku kandydatów z wadami słuchu, wzroku , narządów ruchu i innymi schorzeniami,
f) kopia lub wypis z dowodu osobistego,
4) do Technikum Uzupełniającego:
a) tak jak w punkcie 3)
3. O przyjęciu do klasy pierwszej Liceum Profilowanego i Technikum decyduje ustalona łączna liczba punktów, jako podstawa tworzenia listy, uzyskanych przez kandydata za:
l) wyniki egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w gimnazjum,
2) oceny na świadectwie ukończenia gimnazjum z języka polskiego i przedmiotów wybranych przez szkołę,
3) osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum.
4. Dyrektor Szkoły określa liczbę punktów zapewniających przyjęcie kandydata do szkoły oraz przedmioty wybrane przez szkołę, o których mowa w ust.3.pkt.2, każdego roku na trzy miesiące przed rekrutacją w sposób nie sprzeczny z obowiązującymi decyzjami Małopolskiego Kuratora Oświaty w tym zakresie.
5. Do Zasadniczej Szkoły Zawodowej przyjęci zostają kandydaci, którzy złożyli dokumenty wymienione w §13 ust.2.pkt.l i 2.
6. Do Szkoły Policealnej i Technikum Uzupełniającego przyjęci zostają wszyscy kandydaci spełniający warunki wymienione w ust.2 pkt.3 i 4, jeżeli liczba kandydatów nie przekracza liczby wolnych miejsc.
W przypadku większej liczby kandydatów od liczby miejsc o przyjęciu decyduje wynik rozmowy kwalifikacyjnej.
7. Listy osób przyjętych do szkół ogłasza Szkolna Komisja Rekrutacyjno-Kwalifikacyjna w terminach ustalonych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty.
8. Od decyzji w sprawie przyjęcia do Szkoły przysługuje odwołanie do Dyrektora Szkoły w terminie 7 dni od ogłoszenia listy przyjętych do klas pierwszych.
