Cóż to był za tydzień…! Letnia pogoda, z temperaturą wyższą niż we Włoszech, a dla nas szczególnie ważny tydzień. W dniach od 7 do 14 kwietnia gościliśmy w naszych domach włoskich przyjaciół, którzy przybyli z rewizytą. My – uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie, w Melfi we Włoszech byliśmy w pa¼dzierniku 2017. Ugoszczono nas po królewsku, ale najważniejsze, że zostały zawarte prawdziwe przyja¼nie, które mogliśmy pogłębić podczas pobytu Włochów u nas. Podczas pa¼dziernikowej eskapady włoscy przyjaciele pokazali nam piękno swojego kraju, zabierając do Neapolu, Matery, mogliśmy zobaczyć Pompeje i z oddali sprawcę pompejskiej tragedii – Wezuwiusza. Dlatego my również chcieliśmy pokazać im piękno Polski. Włoskie nauczycielki Raffaela di Maio i Rosangela Lamanna, które wraz z uczniami reprezentowały szkołę I. I. S. „G. Gasparrini” w Melfi były bardzo zainteresowane historią naszego kraju, pięknem krajobrazów i zabytków i „ kuchnią”. Pozostawały także pod wielkim wrażeniem polskiej gościnności. W dniu szkolnym, po uroczystym powitaniu przez panią Dyrektor Szkoły – Marię Paschek oraz całą szkolną społeczność, nasi włoscy Goście zachwycali się narodowymi tańcami w tradycyjnych strojach, dedykowanymi im przez naszych uczniów podczas powitania, potem zwiedzili Szkołę.
W kolejnych dniach pobytu, wspólnie udaliśmy się do Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, oraz Auschwitz-Birkenau. Obóz Auschwitz – Włosi zwiedzali z włoskim przewodnikiem. Uczniowie naszej Szkoły mieli szczęście zwiedzać z przewodnikiem, który w bardzo emocjonalny i trafiający do serca sposób opowiadał o wydarzeniach, które były codziennością w Obozie Zagłady. Z całą pewnością można powiedzieć, że to była żywa i bardzo przejmująca lekcja historii.
Włoskich przyjaciół zabraliśmy również do Kopalni Soli w Wieliczce. Zwiedzaliśmy też komnaty królewskie na Wawelu, gdzie mogliśmy podziwiać meble zakupione kiedyś między innymi od włoskich projektantów ówczesnego desingu.
Wszędzie pięknie, ale i w Miechowie mamy co pokazać, odwiedziliśmy Bazylikę Grobu Bożego, a także Muzeum Ziemi Miechowskiej. Uczniowie poznali nasze miasto, spacerowali po Miechowie w towarzystwie swoich polskich kolegów. W Krakowie zrobili duże zakupy polskich specjałów. Kultura stołu i tzw. „kuchnia” była jednym z motywów przewodnich naszej wymiany międzykulturowej. Podczas zajęć w szkole uczniowie prezentowali dania i porównywali kuchnię włoską i polską, a następnie wspólnie lepili i konsumowali pierogi.
Wszystko co ciekawe, twórcze i niepowtarzalne szybko przemija, najważniejsze to zachować w pamięci to, co nas wzajemnie inspirowało i ubogacało. Tydzień naszego spotkania szybko przeminął, nadszedł dzień wyjazdu. Mamy nadzieję, że przyja¼nie zawarte we Włoszech, a wzmocnione w Polsce przetrwają, bo tylko tak możemy budować lepszą, żyjącą w pokoju Europę.
Przykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obrazPrzykładowy obraz