W piątek, 10 listopada 2023 roku, uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie pod kierunkiem polonistek: Agnieszki Poteralskiej i Eweliny Koneweckiej Smok, przygotowali uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na szkolnej sali gimnastyczne z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, recytowano wiersze oraz wspólnie śpiewano patriotyczne piosenki.
Obchody Święta Niepodległości rozpoczęto w szkole już wcześniej, organizując aktywną formę uczczenia tego dnia – Dyktando Niepodległościowe. W roku 2023 przypada 80 rocznica powstania w getcie warszawskim. Senat RP ustanowił 2023, rokiem pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego. Z tej okazji XI edycja Dyktanda Niepodległościowego została poświęcona tym wydarzeniom oraz stała się tematem do refleksji nad takimi wartościami jak: bezpieczeństwo, dom i przede wszystkim WOLNOŚĆ! W zmaganiach ortograficznych wzięli udział uczniowie klas pierwszych technikum.
Tego dnia cała społeczność szkolna włączyła się po raz kolejny w akcję “Szkoła do hymnu” pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. O godz. 11:11, symbolicznie upamiętniono tragiczne dzieje naszej Ojczyzny i w obecności sztandaru szkoły rozbrzmiały dźwięki Mazurka Dąbrowskiego.