W dniach 01.04 – 08.04.2017. uczniowie Zespołu Szkól Nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie uczestniczyli w drugiej części wymiany polsko – włoskiej. W pa¼dzierniku ubiegłego roku uczniowie wyjechali do Melfi, aby tam poznać swoich włoskich kolegów oraz zwiedzić wiele ciekawych miejsc, takich jak: Matera, Castel del Monte, Trani i Melfi . Teraz nadeszła kolej na ugoszczenie włoskich partnerów w Polsce i pokazanie im najpiękniejszych miejsc w Warszawie, Krakowie, Wieliczce, Miechowie oraz przybliżenie historii naszego kraju. Wymiana młodzieży – niepowtarzalne doświadczenie i okazja   integracji, wymiany  doświadczeń , poznania  kultury obu krajów – Polski i Włoch.
 W sobotę 01.04. wieczorem, zagraniczni koledzy razem z nauczycielkami: Marią Paola Fullone i Raffaelą di Maio przylecieli do nas z rewizytą. Ten dzień był przeznaczony na serdeczne powitanie ich w Polsce oraz na odpoczynek po wyczerpującej podróży. W następny dzień, w  niedzielę  –   goście włoscy wraz z polskimi uczniami i opiekunami pojechali do Warszawy. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, tam włoscy uczniowie poznali tragiczne losy Warszawiaków podczas II wojny ¦wiatowej.  Projekcja  siedmiominutowego filmu „Miasto Ruin”,  w technice 3D, uzmysłowiła nam , wszystkim jak rozległa była skala dewastacji Warszawy.
Ten dzień  w stolicy upłynął na spacerze uliczkami Starego Miasta i zwiedzaniu  Zamku Królewskiego. Uczniowie włoscy i polscy mogli podziwiać prace Bernarda Bellotta zw. Canaletto, nadwornego malarza ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego i dowiedzieć się , że Obrazy Canaletta były bezcenną pomocą przy powojennej odbudowie miasta.
W poniedziałek wybraliśmy się do Wieliczki, gdzie włoska grupa  zwiedziła zabytkowe komory solne, podziemne jeziora, konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rze¼by,  blisko 3 kilometry krętych korytarzy. Młodzież włoska przywiozła z tej wycieczki wiele oryginalnych pamiątek z soli.
We wtorek –  4.04.2017r. nastąpiło oficjalne powitanie uczniów i nauczycieli  Istituto Superiore  Gasparrini przez Dyrektora  Szkoły – Marię Paschek, młodzież i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 2.
Uczniowie naszej Szkoły przygotowali krótki program artystyczny dla swoich włoskich przyjaciół. W tym programie oprócz regionalnych i tradycyjnych tańców takich jak polonez lub krakowiak
znalazł się również taniec południowo – włoski  „ tarantela”. Włoscy uczniowie i nauczyciele byli bardzo  zainteresowani naszymi zwyczajami i tradycjami. Zwiedzili     Bazylikę, Muzeum Diecezjalne , Galerię obrazów i inne zakątki Miechowa.
 Kolejne miejsce na mapie podróży to Wadowice – zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II. Następnie grupa polsko – włoska udała się do  obozu zagłady w  Oświęcimiu i Brzezince. Było to najtrudniejsze doświadczenie dla uczniów i nauczycieli z Melfi. Po zwiedzeniu byłego obozu Auschwitz-Birkenau byli dogłębnie poruszeni historią tego miejsca.
Miłym doświadczeniem i prawdziwą przyjemnością natomiast było zwiedzanie Krakowa – Kościoła Mariackiego , kościoła ¦w. Wojciecha, Sukiennic. Spacer pod Okno Papieskie, do Katedry na Wawelu, synagoga na Kazimierzu i  podziwianie panoramy Krakowa .
W piątek w szkole odbyły się  zajęcia multimedialne,  podczas których młodzież włoska i polska przedstawiła swoje prezentacje dotyczące miast polskich i włoskich oraz regionu Małopolski.
Byliśmy zdumieni ogromną wiedzą młodzieży włoskiej na temat Polski.
Po zakończonej lekcji multimedialnej Włosi zwiedzali naszą Szkołę, kuchnie, warsztaty szkolne. Zarówno polscy jak i włoscy uczniowie poznali różnice w funkcjonowaniu polskich i włoskich szkół.
Dzień zakończył się uroczystą, pożegnalną kolacją, w której uczestniczyli nauczyciele , uczniowie i  ich rodzice. W przeciwieństwie do wielu Włochów przyjeżdżających do naszej Ojczyzny nasi goście byli bardzo zaciekawieni kuchnią polską. Degustowali i próbowali polskie potrawy i doceniali ich walory smakowe.
Oprócz dobrego jedzenia było dużo łez i wzruszeń. Uczniowie włoscy odczytywali na głos swoje listy skierowane do uczniów polskich.
Następnego dnia 8.04.2017r. pożegnaliśmy w Balicach naszych drogich gości.
Czas spędzony z zagranicznymi przyjaciółmi był dla nas wszystkich bardzo miły,   poznaliśmy sie bliżej i zaprzyja¼nili. Pożegnanie było bardzo trudne – uściskom nie było końca, spłynęło nie mało  łez.